Czy naprawa Apple musi być droga?

Iphone, choć sam może kosztować krocie, a naprawa sprzętu w niektórych przypadkach może przekraczać wartość telefonu, wbrew wszelkim opiniom, wcale nie składa się z tak drogich części.

Na początku trzeba jednak zaznaczyć, że oryginalne części można zakupić jedynie w oznaczonych punktach autoryzowanego serwisu Apple, a wszyscy, którzy twierdzą, że części kupują u innego dostawcy, albo nie są świadomi, albo kłamią. Oryginalne części muszą być wyprodukowane przez Apple, lub muszą pochodzić z legalnego źródła, czyli kupione od Apple.

Smartfon z nadgryzionym jabłkiem można też naprawić częściami używanymi lub zamiennikami. Ba, można nawet zbudować samodzielnie smartfon, czego dowiódł inżynier Scotty Allen. Podjął on wyzwanie rzucone przez znajomych i postanowił samodzielnie zbudować iPhone 6S. Wszystkie potrzebne części zakupił w Chinach, z pozostałości po uszkodzonych urządzeniach Apple. Bez większych problemów udało mu się poskładać działający iPhone, który różnił się nieco wyglądem od tych zakupionych w oficjalnym sklepie, jednak największą różnicę widać w cenie smartfona. Allen oszacował wartość użytych części na ok. 300 dolarów, czyli 1200 zł, czyli o ponad połowę mniej niż cena nowego Iphone’a 6s.

Nieautoryzowane serwisy korzystające z zamienników, najczęściej informują o tym swoich klientów, warto jednak zawsze dopytać, ponieważ niektóre z nich uważają, że używają oryginalnych części. Ceny zamienników są niższe od oryginałów, nie tylko z powodu jakości samych części, które zazwyczaj są nieco słabsze, ale również z powodu braku certyfikatów firmy Apple i niestosowania procedur, do których muszą stosować się autoryzowane serwisy.
Nieoryginalne części mogą nieco różnić się kolorem i jakością działania. Dlatego przed podjęciem decyzji gdzie naprawić swój iPhone, warto zastanowić się, czy bardziej zależy nam na niższej cenie, ale jednocześnie mamy świadomość, że smartfon może nie działać tak, jakbyśmy chcieli, lub wydajemy duże pieniądze w autoryzowanym serwisie, ale mamy pewność, że smartfon będzie posiadał oryginalne części.