Face ID, Touch ID i inne zabezpieczenia Apple

Apple chwali się najlepszymi zabezpieczeniami dla swoich urządzeń. Jak wygląda to w praktyce? Przyjrzyjmy się niektórym z nich
Touch ID to nic innego jak zastąpienie tradycyjnego hasła odciskiem palca. Dzięki zastosowaniu tej technologii mamy pewność, że niepożądane osoby na pewno nie zdobędą dostępu do naszego iPhone’a. Przyłożenie opuszka palca do czytnika pozwala nam również autoryzować zakupy w sklepach iTunes Store, App Store i iBooks Store oraz w usłudze Apple Pay. Nie ma też obaw, że ktoś pozyska z telefonu obraz odcisku palca, ponieważ zastosowana została technologia Secure Enclave, chroniąca kody i odciski palca.

Rewolucyjnym rozwiązaniem zabezpieczającym iPhony jest też Face ID, czyli uwierzytelnienie poprzez rozpoznanie twarzy za pomocą systemu aparatów TrueDepth oraz zaawansowanych technologii szczegółowo odwzorowujących geometrię twarzy. Tak samo jak w przypadku Touch ID, nasz wizerunek jest dodatkowo chroniony i nie dostanie się w niepowołane ręce, ale można nim też autoryzować zakupy w sklepach Apple.
Oczywiście w celu zabezpieczenia i odblokowania smartfona przy konfiguracji telefonu ustawiamy kod cyfrowy. Przyda się on też w razie problemów z identyfikacją Touch ID czy Face ID. Również konto Apple ID jest swego rodzajem zabezpieczeniem. Uwierzytelniane dwupoziomowo konto jest niezbędne do korzystania z AppStore, iCloud i innych usług Apple.

Może zdarzyć się też sytuacja, że nasz iPhone zaginie. Wtedy poprzez iCloud lub aplikację Znajdź mój iPhone można zlokalizować swój smartfon oraz uruchomić tryb utracony. Jest również opcja wymazania urządzenia, wtedy osoba postronna nie będzie miała dostępu do naszych danych, ale jednocześnie tracimy możliwość śledzenia własnego telefonu. Jeśli iPhone znajdzie się poza siecią lub jest wyłączony, również można uruchomić powyższe opcje. Aktywują się one, gdy tylko smartfon pojawi się w sieci.
Jeśli zależy wam na bezpieczeństwie waszego iPhone’a, warto stosować powyższe zabezpieczenia, a przede wszystkim należy włączyć usługę Znajdź mo iPhone.