Jak iPhone wpłynął na rynek smartfonów

Kiedy 10 stycznia 2007 roku Steve Jobs na targach Macworld 2007 zaprezentował pierwszy smartfon z systemem iOS, było wiadomo, że rynek telefonów już nigdy nie będzie taki sam

– Dziś przedstawiamy trzy rewolucyjne produkty. Pierwszy to iPod z dużym wyświetlaczem kontrolowanym dotykiem. Drugim jest telefon komórkowy, a trzecim przełomowy komunikator internetowy – tymi słowami współzałożyciel Apple przedstawił iPhone’a 2G. Smartfon wyróżniał się dużym 3,5 calowym, kolorowym wyświetlaczem, posiadał jedynie przycisk home, a ekran obsługiwało się palcami dłoni. Inni producenci szybko zaczęli podpatrywać giganta i już w 2008 roku Apple zyskał wielkiego konkurenta, jakim stał się system operacyjny Android. Niedługo potem Samsung stał się liderem branży. Producenci tworzący smartfony na wzór iPhone’a, szybko zaczęli powiększać wyświetlacze swoich urządzeń – nawet do 5 cali, z kolei Apple dopiero w 2012 roku zaopatrzył swoje urządzenie w ekran 4-calowy. Marka z Cupertino stawiała jednak na nowe technologie i tak w 2013 pojawił się iPhone 5S, który posiadał przycisk Touch ID z czytnikiem linii papilarnych oraz 64-bitowy procesor, który był całkowitym zaskoczeniem dla innych producentów. W kolejnych latach pojawił się ekran 5,5 calowy (w modelu iPhone 6 Plus), ekrany OLED i bezprzewodowe ładowanie.

Choć ostatnio pozycja marki na rynku spada z powodu produkowania smartfonów wyłącznie z najwyższej półki i wyparcia przez Samsunga i Huawei, które produkują również smartfony z średniej półki cenowej, to iPhone wciąż pozostaje najpopularniejszym produktem na świecie. W 2016 roku został uznany przez magazyn TIME za najbardziej wpływowy gadżet wszechczasów, a w 2017 roku osiągnął sprzedaż ogólną sięgającą ponad miliard sztuk. W 2007 roku może nikt nie przypuszczał, że za kilka lat smartfon stanie się nieodłącznym gadżetem każdego człowieka, narzędziem biznesowym, odtwarzaczem materiałów wideo, kluczem i portfelem, ale to właśnie dzięki premierze iPhone’a 2S, smartfony dzisiaj zdają się być naszym centrum dowodzenia.